Menu
o klubie
zarząd
newsy
kronika sportowa
kadra trenerska
zawodnicy
galeria foto
galeria video
kontakt
wolna amerykanka
Paweł Bombolewski wybrany Prezesem Polskiego Zjednoczenia Karate - 06.08.2015 r.

Jedno z najważniejszych spotkań w historii polskiego Karate miało dziś miejsce w Szczecinie. Krajowi przedstawiciele światowych federacji Karate WUKF (World Union of Karate-Do Federations) oraz WUKO&AD (World United Karate Organization&Associated Disciplines) zgromadzili się, aby powołać Polskie Zjednoczenie Karate - organizację, której działaniu przyświeca unikalna idea unifikacji trzech głównych nurtów Karate: Generalnego, Kontaktowego i Tradycyjnego.

Utworzenie tego ciała jest wydarzeniem absolutnie bezprecedensowym, jako że Karate jest sportem bardzo podzielonym, a w środowisku panuje coraz powszechniej panująca opinia, że ta szlachetna sztuka walki rozmienia się na drobne, poprzez coraz to większe podziały i wciąż powstające odrębne twory i federacje. Ideą Polskiego Zjednoczenia Karate jest zmienienie tego stanu rzeczy i przedstawienie nowej jakości na krajowej scenie Karate.

,,Chcemy łączyć, a nie dzielić. Nasze hasło to - Razem jesteśmy silniejsi" - mówi wybrany na Prezesa Zarządu Polskiego Zjednoczenia Karate Paweł Bombolewski, reprezentujący federację WUKF, na co dzień Prezes Stowarzyszenia Klub Karate Bushikan, które w ubiegłym roku było organizatorem Mistrzostw Świata Dzieci, Kadetów i Juniorów w Karate WUKF w Szczecinie. We władzach PZK zasiadają też tak zasłużone dla polskiego Karate osoby jak Andrzej Bober, Prezes Szczecińskiego Centrum Karate Kontaktowego, posiadacz stopnia 5 Dan, będący organizatorem pierwszych w historii Mistrzostw Polski Dzieci w Karate (w 1992 roku w Szczecinie), reprezentujący federację WUKO&AD oraz Iwo Licznerski, trzykrotny Mistrz Europy, Prezes Stowarzyszenia Klub Karate Kiritsu w Górsku (powiat toruński), również będący przedstawicielem WUKO&AD w Polsce. Ten pierwszy kierunki działalności PZK nakreśla następująco: ,,Mamy nadzieję na przyłączenie się do nas wielu grup Karate, które działając w odosobnieniu, często realizują te same cele, lecz na własną rękę. Nasza idea jest przełomowa, gdyż nie chcemy nikomu niczego narzucać - w strukturach PZK kierować się będziemy absolutnym poszanowaniem praw i różnic stylowych, charakterystycznych dla Karate Kontaktowego, Generalnego i Tradycyjnego. Jednocześnie zawodnicy reprezentujący różne nurty Karate będą mieli okazję rywalizacji pod auspicjami związku, gwarantującego im profesjonalność organizowanych imprez, na których zjednoczeni pokażemy zmasowaną siłę Karate, będacego jedną z najpowszechniej uprawianych dyscyplin sportu na świecie." Iwo Licznerski dodaje: ,,Inne nie znaczy gorsze, jak to dotychczas często w Karate bywało. Nasza inicjatywa wyraźnie dąży do wzmocnienia pozycji organizacji samorządowych prowadzących działalność w zakresie Karate, szczególnie w oczach jednostek samorządu terytorialnego i na szczeblu centralnym".

W aspekcie działalności międzynarodowej, celem Polskiego Zjednoczenia Karate jest praca w strukturach światowej federacji United World Karate, dążącej do włączenia Karate w poczet dyscyplin olimpijskich. PZK złożyło już aplikację do UWK, mającego swą siedzibę w Lozannie (Szwajcaria) i zrzeszającego 80% ćwiczących Karate na świecie.

 

  

 

© 2019 Klub Karate Bushikan